• Реклама

40. Тема уроку: Борис Грінченко. «Сорока». Висміювання зарозумілості, сліпого наслідування, недоумкуватості. Відстоювання вільного вияву природних задатків особистості. Уроки української літератури, 6 клас

40. Тема уроку: Борис Грінченко. «Сорока». Висміювання зарозумілості, сліпого наслідування, недоумкуватості. Відстоювання вільного вияву природних задатків особистості. Уроки української літератури, 6 клас

Мета: через аналіз твору дати учням розуміння того, що кожен є неповторним, у кожного є свої здібності й нахили, які треба розвивати; засудження у творі нав’язування своїх думок;
розвивати спостережливість, уміння обґрунтовувати свою думку;
виховувати толерантність, почуття взаємоповаги.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації, зошити, підручники.

ХІД УРОКУ Борис Грінченко. «Сорока». Висміювання зарозумілості, сліпого наслідування, недоумкуватості. Відстоювання вільного вияву природних задатків особистості. Уроки української літератури, 6 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання. Переказування уривка близько до тексту.

2. Перевірка знань виразного читання.
1) Знайти в оповіданні «Грицько» опис садка. Визначте виконавське завдання та відповідні йому засоби виразності, застосуйте їх на практиці.
2) Знайти абзац, що починається словами: «Під вишнею стояв невеличкий…». Читаючи, передайте своє ставлення до хлопчиків.
3) 3 якою інтонацією і в якому темпі могли говорити про своїх сусідів мати, батько й Грицько? Прочитайте, дотримуючись правил виразного читання діалогу спільно з авторською мовою.
4) Виразно прочитайте за дійовими особами уривок від слів: «Скрик був голосний» — до слів: «Семена він кликати не хоче…». Засобами виразного читання відтворіть особливості вдачі персонажів, їхнє ставлення один до одного, а також автора до них. Визначте жести й міміку.

3. Повторення теорії літератури (байка, її особливості).

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1. Вступне слово вчителя.
Творчий доробок Бориса Грінченка не обмежується тільки прозовими творами. Сьогодні ми знайомимося з ним як з письменником-байкарем.

2. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виразне читання байки «Сорока».

2. Бесіда.
1) Де була Сорока і чому вона навчилась?
2) Чи потрібна їй була така наука, чи вона тільки марно витратила час?
3) Яку новину хотіла Сорока повідомити лісовим птахам?
4) Як ви вважаєте, чи повинна вона нав’язувати свої погляди на те, як треба співати іншим?
5) Пригадайте, чи були у вас подібні випадки, коли ви хотіли переконати інших у правильності своїх поглядів.
6) Чи погоджуєтесь ви зі Шпаком, що «хай кожен так собі співає, як хто зуміє і здолає»?
7) Як ви ставитеся до права вільного вияву природних нахилів кожної людини?
8) Як, на вашу думку, автор ставиться до Сороки, а як до Шпака?
9) Як ви оцінюєте вислів Шпака: «Усяким співам волю дай, то буде в нас співучий край!..»?
10) Знайдіть у байці рядки, в яких найвиразніше висловлена головна думка. Чи погоджуєтесь ви з нею? (Учні говорять про необхідність вільного вияву природних нахилів особистості.)

3. Закріплення вивченого.
1) Замініть пункти цитатного плану короткими розповідними реченнями і запишіть у зошити:
1. «Сорока в город полетіла».
2. «Послухайте! До вас я з новиною».
3. «Злетілися, посіли на гіллі».
4. «Є в мене вам наука».
5. «Скреке!.. скреке!.. скреке!..».
6. «Шпак на те загомонів».
7. «Усяким співам волю дай».
2) Усно перекажіть твір за цим планом.
3) Сформулюйте головну думку твору.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати оповідання Тимофія Бордуляка «Перший раз».

40. Тема уроку: Борис Грінченко. «Сорока». Висміювання зарозумілості, сліпого наслідування, недоумкуватості. Відстоювання вільного вияву природних задатків особистості. Уроки української літератури, 6 клас

Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі
