• Реклама

2. Тема уроку: Усна народна творчість. Народні пісні. Уроки української літератури, 6 клас

2. Тема уроку: Усна народна творчість. Народні пісні. Уроки української літератури, 6 клас

Мета: ознайомити учнів з різноманітними жанрами українських пісень і викликати бажання відновити давні народні звичаї, традиції; розвивати почуття прекрасного під час сприйняття народних пісень, уміння співпереживати героям твору та відчувати настрій пісні; виховувати любов і повагу до славного минулого народу, до його історії, звичаїв і традицій.

Обладнання: на невеликих плакатах або на дошці записані крилаті вислови: «Наша дума, наша пісня не вмре, не загине…» (Тарас Шевченко), «Українські простори — столиця ліричної поезії. Звідси пісні невідомих авторів часто поширювалися по всій Слов’янщині» (Адам Міцкевич), «Українська пісня — це бездонна душа українського народу, це його слава» (Олександр Довженко). Комплект ілюстрацій до народних пісень; збірники та аудіозаписи народних пісень; підручники, зошити.

ХІД УРОКУ Усна народна творчість. Народні пісні. Уроки української літератури, 6 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання.
1) Зачитування письмових відповідей.
2) Обговорення їх.

2. Бесіда.
1) Ваші улюблені твори. Чим подобаються ці твори?
2) Чим приваблюють герої?
3) Які почуття передають письменники?
4) Чи співпереживають вони із своїм героєм? Навести приклади.
5) Що допомагає краще уявити зображуване у творі?
6) Чи передає певні почуття поезія?
7) Які Це почуття? Наведіть приклади.
8) Що таке художній образ?
9) Що ми називаємо художньою літературою?

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1. Вступне слово.
Погляньмо на нашу невеличку книжкову виставку. Що представлено на ній? Так, це збірники народних пісень. Ви вже знайомі з усною народною творчістю. Український народ склав безліч чудових казок, загадок, прислів’їв, приказок, але особливо багато пісень — їх записано понад 200 000.

2. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слухання в запису народної пісні (звучить пісня, бажано, щоб це був запис пісні, що є поширеною в цьому регіоні).

2. Бесіда.
1) Чи відома вам ця пісня?
2) Де ви її чули?
3) Хто її виконує?
(Учитель пропонує комусь із учнів виразно прочитати із збірника текст однієї з популярних народних пісень.)
3) Що нагадує текст цієї пісні? (Він нагадує вірш.)
4) Яке визначення ми можемо дати народній пісні?
(Народна пісня — невеликий усний віршований твір, що співається.)
5) Як створювалися народні пісні?

3. Повідомлення учнів.

Повідомлення 1. Одна людина чи група людей, переживаючи якесь сильне почуття (радощі, смутку, гніву тощо), під час праці, відпочинку чи бойових походів складали текст пісні разом із мелодією.

Повідомлення 2. Пісні належать до художніх творів, тому їх складали обдаровані люди. Ми хотіли б розповісти про пісню, що завоювала Європу, і про її автора, нашого земляка Семена Климовського.
На початку минулого століття вчені були неймовірно здивовані, як далеко помандрувала одна з шотландських народних пісень: вона прижилася в Україні і стала тут народною, широко знаною під назвою «їхав козак за Дунай». Але коли дослідники глибше проаналізували цю загадку, то виявили зовсім інший факт. З’ясувалося, що «їхав козак за Дунай» народилася таки в Україні, а залетіла аж до Шотландії. Вона звучала часто і французькою, і болгарською, і угорською та іншими європейськими мовами. А ще з’ясувалося ім’я автора — Семена Климовського.

Повідомлення 3. Що ж ми знаємо про нього? Вчені висловлюють припущення, що він здобув освіту в якійсь школі (очевидно, в київській), бо дуже добре знався на літературі, філософії, музиці. Про його козацьку службу, участь у походах чи боях нам відомо дуже мало. Відомо лише, що колишній козак Харківського полку Климовський заснував на Слобожанщині село Припутні, що в нього була там величезна пасіка, що він любив спостерігати за життям гїджіл, знаходячи в ньому багато подібного до життя людей. А ще иідомо, що до Климовського часто приходили за порадою односельці, бо високо цінували його мудрість.

(Звучить у запису або виразно читається текст пісні «їхав козак за Дунай»):

Їхав козак за Дунай,
Сказав: — Дівчино, прощай,
Ти, конику вороненький,
Неси та гуляй.
— Постій, постій, козаче,
Твоя дівчина плаче;
Тільки подумай!
— Білих ручок не ламай,
Ясних очей не стирай,
Мене з війни зо славою
К собі дожидай!
— Не хочу я нічого,
Тільки тебе одного,
Ти будь здоров, мій миленький,
А все пропадай! —
Свиснув козак на коня:
— Зоставайся молода!
Я приїду, як не згину,
Через три года!
Тебе ж, мила, не забуду,
Поки жив на світі буду.
Коли умру на війні —
Поплач обо мні.

Повідомлення 4. Ще однією авторкою пісень, що стали народними, вважають Марусю Чурай, яка жила в Полтаві в середині XVII століття, а її твір «Засвистали козаченьки» став козацькою маршовою піснею, тому Марусю дуже шанували в козацькому середовищі. Серед народних пісень є чимало таких, які мають літературне походження, тобто створені кимось із поетів. Наприклад, дуже багато творів, написаних Тарасом Шевченком, стали популярними народними піснями.

4. Бесіда.
1) Яким же чином поширювалися пісні?
2) Звернемося до підручника і прочитаємо, наприклад, початки різних варіантів пісні про татарський полон. Чим різняться ці пісні?
3) Що ви знаєте про народних співців? (Часто пісні виконували кобзарі та лірники.)
4) Кого називали кобзарями, а кого лірниками?

5. Повідомлення вчителя.
Колись кобзарями Харківщини та й усієї України опікувався наш земляк Гнат Хоткевич. Він навіть ридумав особливу бандуру (ці інструменти схожі між собою), яку в Канаді назвали харківською. І в Гната Хоткевича була своя особлива манера гри на бандурі, ця манера теж дістала назву харківської. Таке виконання збережено українцями за кордоном, але на жаль, втрачено у нас. З кобзарями і лірниками будь яка влада (чи то царська, чи то радянська) поводилася дуже жорстоко, їх переслідували. І чи пам’ятає вже хто про те, що кілька років тому помер останній кобзар Харкі щини — Анатолій Парфіненко? Та залишилися його пісні, які ще належить гідно пс шанувати.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО

Бесіда.
1) Який твір називається народною піснею?
2) Як створювалися народні пісні?
3) Назвати відомі пісні літературного походження.
4) Чому і як виникають варіанти пісень?
5) Які пісні шануються у вашій сім’ї?
6) Яка з народних пісень є вашою улюбленою?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Поділ класу на групи які будуть працювати над створенням альбомів, куди будуть записані пісні, почуті від дорослих: «Пісні нашого краю», «Улюблені пісні моїх шпиків», «Пісні моєї бабусі», «Пісні мого села». Прикрасити його малюнками.

2. Тема уроку: Усна народна творчість. Народні пісні. Уроки української літератури, 6 клас

Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі
